تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

شبیه­ سازی تجربی تأثیرات سولفید مس بر سیستم عایق ترانسفورماتورها

  شبیه­سازی تجربی تأثیرات سولفید مس بر سیستم عایق ترانسفورماتورها        

  چکیده:

  حضور سولفور خورنده[1] در روغن معدنی ترانسفورماتور، بر عملکرد سیستم عایق ترانسفورماتورها تأثیر می­گذارد. در این مقاله، نتایج بررسی­های تجربی که بر روی مشخصه­های جریان-ولتاژ و مقاومت عایق عایق­های کاغذ آغشته به روغن، در حضور سولفید مس، انجام شده است، ارائه و بحث شده است. مدلی برای جابجایی سولفید مس ارائه شده است تا وجود افزایش در جریان نشتی و کاهش در مقاومت عایق را توضیح دهد. وجود دو ناحیه در مشخصه­های ولتاژ-جریان، که یکی وابسته به مشخصات عایق و عایق کاغذ آغشته به روغن و دیگری وابسته به سولفید مس نیمه رسانا می­باشد، بحث و توضیح داده شده است.

  کلمات کلیدی: ولتاژ شکست، خورندگی مس، عایق کاغذی، ترانسفورماتورهای قدرت، مقاومت عایق

  1.     معرفی:

  مطالعات زیادی بر روی تأثیر سولفور خورنده در روغن­های معدنی ترانسفورماتور، در سال­های اخیر گزارش شده است و اعتقاد است که سولفور خورنده، در روغن عایق، یکی از دلایل اصلی برای شکست عایق کاغذ آغشته به روغن در ترانسفورماتورهای بزرگ است [1-10]. ترکیبات سولفور، با رسانای مس واکنش می­دهند تا سولفید مس نیمه­رسانایی ( ) را تشکیل دهند که شروع به جابجایی در لایه­های کاغذی داخلی می­کند. این، منجر به افزایش تلفات دی­الکتریک، تخلیه­ی جزئی و ناپایداری حرارتی و شکست در عایق می­شود.

  منبع اصلی سولفور در ترانسفورماتورها، روغن معدنی ترانسفورماتور است. این روغن که یکی از محصولات غرعی نفت خام است، لزوماً حاوی برخی ترکیبات سولفور است. مواد افزودنی ضد اکساینده و ضد سایش نیز در آن وجود دارند تا به مشخصه­های عملکردی بهبود یافته­ی روغن­های معدنی، دست پیدا کنند. این مواد افزودنی، پس از یک دوره­ی زمانی از طریق یک سری واکنش­های شیمیایی که به صورت حرارتی تحریک شده­ و به هم مرتبط شده­اند، سبب شکل­گیری ترکیبات سولفور خورنده و واکنش­پذیر می­شوند. افزودنی اصلی ضد اکساینده و ضد سایشی که در روغن عایق معدنی به کار می­رود، دو بوتیل پارا کرزول نوع سوم (DBPC) است. برخی از سازندگان روغن معدنی، دی بنزیل دی سولفات (DBDS) را نیز به این منظور، اضافه می­کنند [5,8-10]. گزارش شده است که DBDS، پایداری اکسایش روغن معدنی را افزایش داده و به مس حمله می­کند تا سولفید مس را تشکیل بدهد.  [1] corrosive


  این مطلب تا کنون 70 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 22 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158158
 • بازدید امروز :46220
 • بازدید داخلی :2093
 • کاربران حاضر :55
 • رباتهای جستجوگر:302
 • همه حاضرین :357