تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تشخیص نقص و محل تجزیه و تحلیل ترکیب موجک MTDC و حرکت موج

  تشخیص نقص و محل تجزیه و تحلیل ترکیب موجک MTDC و حرکت موج

  چکیده- HVDC چند ترمینالی به دلیل منافع اقتصادی و تکنولوژیکی آن، جدی تلقی شده است. به هر حال، VSC بر مبنای IGBT، به طور مخرب به دلیل نقص از جانب  DCآسیب پذیراست. یک روش شامل تجزیه و تحلیل موجک و حرکت موج در این مقاله پیشنهاد می شود. تجزیه و تحلیل بسته ی موجک را جهت تشخیص نوع نقص و یافتن اینکه در کدامین خط DC نقص صورت گرفته است، بکار می بریم. شبیه سازی در MATLAB/SIMULINK این ایده را امکان پذیر نشان می دهد. پس از آن یک مدل ریاضی وار حرکت موج ساخته شده و سپس نقص خطا از جانب DC و سیستم تعیین محل در  MDTCکامل می شود.

  1. مقدمه

  تکنولوژی HVDC با سرعت بالایی طی 50 سال گذشته گسترش یافته است. هم اکنون HVDC در دو زمینه مهم بکار می رود: 1) شبکه های اتصال ACی ناهمگام.؛ 2) انتقال نیروی قدرتمند به فاصله ی دور. با گسترش VSC بر مبنای IGBT،MDTC  جدی تلقی شده است.

  زمانی که نقصی رخ می دهد، میزان جریان DC تا میزان بسیار زیادی بالا می رود که می تواند به تجهیزاتی که به آن وصل شده اند آسیب برساند. این نقص هم چنین بر عملکرد تمام سیستم های مبتنی بر VSC که در ترمینال DC به آن پیوند داده می شوند، تاثیر گذار است. پس باید نقص به سرعت آشکار شود تا تاثیر آن بر خطوط DC ی مجاور را محدود کند.

  در این مقاله یک روش تشخیص که نوع خطا را از طریق تجزیه و تحلیل موجک ومحل نقص را از طریق سیر موج، بررسی می کند، پیشنهاد می شود.

  1. VSC و نقص آن

  الف. گسترش VSC

  با پیشرفت دستگاه نیمه هادی قدرت و IGBT ، (PWM) مدولاسیون عرض پالس و مفهوم چند سطحی در  HVDC بکار می رود که گسترش VSC را ترفیع می کند. توپولوژی نوعی مبدل منبع ولتاژ با مهمترین اجزای آن نشان داده می شود. VSC دارای ظرفیت ولتاژ ثابت بطور مستقیم است. زمانیکه PWM فقط حاوی مازاد هارمونیک بالاتری است، حجم فیلتر به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این روش که نیروی واکنشی را در هر دو ترمینال انتقال و دریافت جبران می کند، می تواند نیروی فیلتر را ذخیره کند. به هر حال مصرف نیروی VSC  بالاست، در موقعیت دریچه ی وارونه ، 70% نیرو را مصرف می کند.


  این مطلب تا کنون 65 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 23 تير 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158158
 • بازدید امروز :46107
 • بازدید داخلی :2088
 • کاربران حاضر :64
 • رباتهای جستجوگر:313
 • همه حاضرین :377